Сьогодні 15 квітня 2016 року в рамках відзначення 30-х роковин Чорнобильської трагедії Бюро екології Стрийської єпархії стало ініціатором проведення музичних реколекцій із залученням струнного квартету “Ad libitum” у храмах двох парафій: прп. Параскеви с. Кавське та Всіх Святих Українського Народу м. Стрия. Духовні роздуми були під акомпанемент безсмертного твору великого композитора Йозефа Гайдна “Сім слів Спасителя на Хресті”.
Довідка
Свою ораторію “Сім слів Спасителя на Хресті” австрійський композитор Йозеф Гайдн написав ще у XVIII столітті, вперше її виконали у Відні, і відтоді вона стала музичним символом Великого посту.
Цей твір наскрізь пронизаний атмосферою високих, чистих помислів та переживань, торкається вічних цінностей, і це не випадковість, а веління часу.
Твір вважали одним з найпрекрасніших і композитор, і всі його сучасники.
Композитор написав «Сім слів Спасителя на Хресті» спеціально для виконання у Страсну П’ятницю під час богослужіння. За словами Гайдна, перед виконанням твору у соборі Кадіса (Іспанія), стіни й вікна церкви завішувались темним полотном, перед початком церемонії двері зачинялись. Перед кожною з семи «сонат» (частин твору) єпископ читав відповідні слова Христа й давав їм тлумачення. Тоді звучала музика. Гайдн зауважував, що написати годинний цикл із семи повільних частин таким чином, щоб музика не втомила слухача, було непростим завданням. Втім, популярність цього твору свідчить про те, що Гайдн досконало впорався із цим завданням. Цікавою особливістю твору є також те, що в оригінальній версії він не містить хорової партії — себто це була суто оркестрова музика для виконання у соборі. Згодом Гайдн зробив кілька версій цього твору, зокрема для хору з оркестром, а також для струнного квартету.
Святе Євангеліє зберегло для нас слова Ісуса Христа, які Він вимовив під час страждань на Хресті. У семи коротких фразах передано глибину Його жертви: